Описание к Уроку

Взагалі-то, це нескладно, але деякі тонкощі у цій справі є. Ти зможеш їх помітити?

Больше уроков на сайте  https://mriya-urok.com/

 

 

В орудному відмінку однини іменників І відміни закінчення –ою пишеться в словах на твердий приголосний(дорогою, річкою), закінчення –ею в словах з основою на м’який та шиплячий приголосний (ріллею,тишею), – єю – в іменниках з основою на (й) (шиєю,мрією).

У кличному відмінку іменники чоловічого і жіночого роду І відміни закінчуються на –о, – е(є), -ю.Закінчення –о мають іменники І відміни твердої групи: сестро, Миколо.Закінчення –е мають іменники м’якої і мішаної груп: душе, земле, мріє.Графічне закінчення –ю мають іменники м’якої групи, що означають пестливі імена та загальні назви: дядю, бабусю, матусю, Галю.

У родовому відмінку множини іменники І відміни мають, як правило, нульове закінчення і зрідка-ів(сусідів), -ей (сімей).Приголосні перед закінченням –ей не подвоюються:статей(стаття).

 

залежно від того, на який приголосний- твердий, м’який, шиплячий –  закінчується  основа слова, іменники І відміни поділяються на три групи: тверду, м’яку, мішану.

Вибірковий диктант. Виписати іменники першої відміни. Пояснити, на якій підставі  їх поділено на відміни.

Гай, осика, узгір’я, море, вітер, паляниця, глибінь, глибина, тиша, Дніпро, Славута, гуркіт, дитинча, життя, площа, відповідальність, ім’я, честь, воля, стаття, завдання, жито, пшениця, колосся, обличчя, надія, блакить, хмара, рукавиця, пагорб, підземелля, гривня, сім’я, мати, теля, буря, товариш, селище, школяр.

Самостійна робота. Подані імен поставити у формі орудного відмінка однини.

Ліщина, земля, лінія, межа, полонина, шабля, хвиля, пісня, країна, пуща, круча, пороша, Лука, суддя, таблиця,  Мар’яна, Марія, Софія, гуща, сажа.

Творче завдання.

 Переписати, подані в дужках імен ставлячи в потрібній формі. Закінчення виділити.

Світанки пливуть над (земля). (А.Малишко.) Байрак під (круча) шумить. (М.Чернявський.) Усе небо було вкрите густими хмарами, неначе чорною (рілля). (І.Нечуй-Левицький.) Жито з (пшениця) родить нам поле не для одних нас, на всякого долю! (А.Метлинський.) Як мак, (душа) рожевійте, серця піснями вщерть налийте! (П.Тичина.) (Тигриця), яку печуть тавром, ревла земля під кінським копитом. (Ю.Клен.) Ніч нерухомо (тиша) блищить. (Є.Маланюк.) Під (груша) у дикій моркві до ранку ходять їжаки. (Л.Костенко.)

Добавлено Октябрь 24, 2014, Yurka Категория Тэг

Комментарии

Отправить ответ

Оставьте первый комментарий!

Notify of

wpDiscuz