Описание к Уроку

На початку уроку ми згадаємо, що таке складні слова, а потім розберемось разом, які з цих слів, що є іменниками, пишуться разом або через дефіс

Больше уроков на сайте  https://mriya-urok.com/

 

 

Правопис  складних  прикметників

Разом пишуться прикметники:

  • Які походять від складних іменників, що пишуться разом: лісостеп – лісостепний,  чорнозем – чорноземний;
  • Першою частиною яких є числівник: восьмиградусний, п’ятиповерховій. Сюди належать слова, які закінчуються на  — сотий, — тисячний, — мільйонний: п’ятисотий, двадцятитисячний, стодвадцятипятимільйонний .  Не плутайте їх із числівниками, які відповідають на питання (скільки?)  і пишуться окремо  сто двадцять п’ять мільйонів.
  • Утворені від словосполучень, у яких від одного слова до іншого можна поставити питання:

Правий берег – правобережний

Кисле молоко – кисломолочний або молочнокислий,

Нафту переробляти – нафтопереробний

Машини будувати – машинобудівний

Часто трапляються помилки у написанні таких прикметників: південноукраїнський,  західноукраїнський, західноєвропейський – Західна Європа, , кримськотатарський тощо.  Вони пишуться разом, тому що утворені за таким же принципом:  Південна Україна – південноукраїнський;  кримські татари – кримськотатарський,східні слов’яни – східнослов’янський.

  • Якщо першою частиною є прислівник: (відповідає на запитання як? де? ): вищезгаданий. Високоавторитетний, малонаселений, віюнозешений, широковідомй, але вічно юний, всесвітньо відомий.  Є словосполучення, які дуже сході на такі прикметники, але пишуться в два слова: суспільно корисний, соціально необхідний, суспільно шкідливий, діаметрально протилежний, обернено пропорційний, прямо пропорційний,  прямо протилежний, читко окреслений, щиро вдячний, щедро обдарований, густо помежований.   У таких сполученнях наголос падає на перше слово, і воно паузою відокремлюється від наступного.

Через дефіс пишуться прикметники:

  • Яки означають кольори і смаки: світло-рожевий, ніжно-блакитний, густо-малиновий, нейтрально-жовтий, солодко-кислий, гірко-солоний. Винятки: жовтогарячий, червоногарячий.  Сніжно-білий, білосніжний.
  • З першою частиною на –ико, -іко: фізико-технічний, хіміко-біологічний, історійко-краєзнавчий.
  • З першою частиною воєнно-, військово-: воєнно-стратегічний, військово-спортивний. Винятки: військовозобов’язаний, військовополоне ний та іменник  військовослужбовець.
  • Утворені від слосочполучень, у яких слова не залежні одне від одного: (між ними можна поставити сполучник  і): навчально-виховний (навчальний і виховний),  культурно-освітній (культурний і освітній), атомно-молекулярний, соціально-економічний.  Всесвітньо-історичний,  народно-визвольний,  літературно-художній.
  • Які означають назви проміжних сторон світу:

Південноукраїнський і південно-західний, північноамериканський  і північно-східний.

Південно-Африканська Республіка

  • Прикметники, утворені від повторення основ.

Білий-білесенький,  милий, премилий, сама-самісінька,

Всяка всячина святая святих

 

 

 

 

Добавлено Октябрь 24, 2014, Yurka Категория Тэг

Комментарии

Отправить ответ

Оставьте первый комментарий!

Notify of

wpDiscuz