Описание к Уроку

Що спільного є між українською мовою та математикою? – Формули!

Больше уроков на сайте  https://mriya-urok.com/

 

 

ХУДОЖНЄ ВИШИВАННЯ

Вишивання — одне з найдавніших видів декоративно-прикладного мистецтва слов’ян. Українська вишивка сягає своїм корінням у сиву давнину. Літописні джерела доводять, що слов’яни Придніпров’я пишно оздоблювали свій одяг вишиваними узорами. Традиція прикрашання одягу набула дальшого розвитку в Київській Русі.

Народні вишивки вражають нас досконалою композицією, різнобарвною гамою. У своїх роботах народні майстри показали одвічний потяг людини до краси. Про це повідомляють хоч би назви деяких швів: солов’їний, зерновий вивід, курячий брід, баранячі роги та ін.

Протягом багатьох віків у кожного народу певні методи виконання, колорит і характер орнаменту. Наше завдання — не розгубити це багатство, це живе мистецтво, а передати диво наступним поколінням (За Л. Гуроко).
Що нового ви дізналися з тексту? Подумайте, до якого стилю та типу мовлення він належить?
Виписати ті дієслова, в коренях яких відбувається чергування приголосних звуків, ставлячи ці дієслова у формі першої особи однини. Наприклад: носити — ношу.

 

 

Моделювання нових форм слів
Від кожного дієслова утворити форму першої особи однини. Підкреслити букви, що позначають звуки, що чергуються.

Їздити, городити, носити, казати, летіти, кликати, товкти, котити, хотіти, вертіти, дихати, просити, косити, гладити, бродити, мастити, пустити, робити, любити, терпіти, ловити.

 

 

Робота з теоретичним матеріалом задля зіставлення нових знань з базовими

Коментар учителя. Існують такі види чергування приголосних звуків: звук [д] при вживанні дієслова у формі першої особи однини міняється на африкату [дж]. Наприклад: доводити —доводжу, городити — городжу. Звук [с] за таких самих умов змінюється на звук [ш]: гасити— гашу, носити—ношу. Звук [т] в процесі мовлення змінюється на звук [ч]. Наприклад: платити—плачу, летіти—лечу. Якщо дієслово в неозначеній формі із сполученням звуків [ст] змінити на дієслово у першій особі однини, то це звукове сполучення міняється на інше — [шч]: спустити— спущу, мостити—мощу. Звук [з] в певній мовленнєвій ситуації міняється на звук [ж]: лазити—лажу, казати—кажу.

Губні звуки [б], [п], [в], [м], [ф] у дієсловах першої особи однини постають у вигляді сполучення цих звуків із м’яким звуком [л’]: робити —роблю, терпіти—терплю, графити—графлю.

Добавлено Октябрь 24, 2014, Yurka Категория Тэг

Комментарии

Отправить ответ

Оставьте первый комментарий!

Notify of

wpDiscuz